Piquenique? Prostě piknik!

19.06.2018

Po čase se vracíme ke komoditnímu seriálu a v jeho 28. díle si vezmeme na paškál ryze letní téma – piknik. A jak je shrneme do jediné komodity? Jejím hlavním a tradičním reprezentantem jsou piknikové koše, které se k nám posunuly z historie jako kultivované varianty pomůcek k tomuto způsobu stolování. Co vše můžete svým piknikumilovným cílovým skupinám nabídnout?

Piknikové koše z vrbového dřeva, bambusu, koše proutěné, ratanové či s ratanovým vzorem, z polyesteru, skládací, v podobě kufru, s chladicí kapsou, s úložným prostorem na potraviny a nápoje, s vestavěnými držáky na láhve, se zámky, koše termoizolační, pro dvě nebo čtyři osoby, se skleničkami na šampaňské, s kelímky, keramickými či plastovými talíři, s hrnky, termoskou, vidličkami, lžícemi, noži, vývrtkou, nožem na sýr či na chléb, také koše obsahující číšnický nůž, ubrousky, slánku a pepřenku, cukřenku, zásobník na mléko i prkénko na krájení.

Moderní doba ovšem přináší vývoj i v piknikové kultuře a tak zde máme praktické piknikové batohy: z nylonu, polyesteru, chladicí, s bočními držáky na láhev, se síťovými bočními kapsami, jinak ukrývající podle typů totéž, co elegantní a noblesní koše.

Podobně je na tom několik piknikových tašek, z nichž upozorníme na speciální tašku s vestavěnou židličkou. Sortiment tří desítek položek doplňují skládací piknikové deky (i do podoby funkční tašky), všechny v úpravě proti zemní vlhkosti a chladu.

Piknik lze doplnit a zpříjemnit grilováním, které má podobně bohatou historii. Jestliže indiáni Jižní Ameriky Kryštofa Kolumba překvapili masem na roštech ze syrového dřeva nad ohněm a cestovatel tak zřejmě spatřil první gril, stolování v přírodě o přestávkách při lovu bylo ve středověké Evropě u šlechty běžná záležitost. Piknikem v moderním pojetí se stalo po revoluci ve Francii, kdy prostý lid začal hodovat v otevřených městských parcích. V časech, kdy se fenomén revoluce šířil dál, dostal se do Evropy i piknik. V Anglii se zabydlel velmi rychle, zatímco do konzervativního Rakousko-Uherska a tedy i do našich zemí dorazil až v polovině 19. století. V Praze byly vyhlášené letní Dny pikniků a centrem tohoto stolování se stala Stromovka.

Za první republiky byl moderní tramping, ve druhé polovině 20. století chataření a chalupaření a nový řád v městských parcích piknik jako „buržoazní pozůstatek“ neumožňoval. Od klasického opékání uzenin se po roce 1989 k piknikům vracíme zvolna, ale jistě. Bohatě vybavené piknikové koše nabízí stále více restaurací, cateringových společností a např. i zámků k občerstvení návštěvníků v zámeckých zahradách. Sortiment potravin je vcelku prostý, protože v přírodě prostě chutná dvojnásob: zeleninové i ovocné saláty, sendviče, steaky… Jako nápoj samozřejmě nejlépe víno, ale protože piknik je vhodný jak pro přátele, tak i pro rodiny s malými dětmi, neměl by chybět dostatek nealko nápojů.

Pro zajímavost: V červenci 2010 se na uzavřené dálnici mezi Dortmundem a Duisburgem konal historicky největší piknik. 20 000 stolů nabízelo občerstvení pro tři miliony lidí v rámci akcí Evropské hlavní město kultury, kterým byl Essen ležící mezi oběma městy.

Už i u nás se konají piknikové festivaly – například zavedený Food piknik v Praze, kde se prezentují desítky stánků s kuchyněmi z celého světa a v jihomoravské metropoli se v neděli 17. června konal 2. ročník Brněnského pikniku.

A jsme na začátku: piknik – pique-nique. Francouzsky první část slova znamená štika, druhá sama o sobě piknik. Ať už k rybě, steaku nebo čemukoliv jinému, přejeme Vám i Vašim cílovým skupinám po celé léto dobrou chuť.

 

Přehled nejnovějších článků

Nejoblíbenější produkty

Důvěřuje nám spousta známých značek.

Spolehlivé služby provádíme i pro tisíce středních i malých zákazníků.
Staňte se dalším spokojeným klientem.

Kategorie